Klub wytwórnia

O kompleksie Łąkowa 29

Powstała początkowo w Lublinie jako Czołówka Filmowa Wojska Polskiego. W okresie 1945-1998 działała w Łodzi, specjalizując się w produkcji filmów fabularnych. W grudniu 1945r. rozpoczęto tu zdjęcia do filmu „Zakazane piosenki” (1946), jednak pierwszym zrealizowanym obrazem był film krótkometrażowy – „Wieczór wigilijny” (1945). W 1953r. powstał tu pierwszy polski film barwny „Przygoda na Mariensztacie”.

W łódzkiej wytwórni powstało kilkaset polskich filmów. Na potrzeby ich produkcji służyły atelier i laboratoria, dokonywano tu także m.in. udźwiękowienia i opracowania dźwięku poszczególnych tytułów.

W latach dziewięćdziesiątych WFF w Łodzi przeszła głęboki kryzys, którego skutkiem był upadek potęgi wytwórni i sprywatyzowanie znacznej części majątku. Wytwórnia przekształcona została w Łódzkie Centrum Filmowe, niewielką firmę zajmującą się obsługą produkcji filmowej.

Obecnie w miejscu dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych swoją siedzibę mają firmy oraz instytucje, które kontynuują tradycję filmową adresu Łąkowa 29. Należą do nich:

TOYA – jeden z największych operatorów sieci kablowej w Polsce z udziałem kapitału polskiego
• TOYA Studios – studio postprodukcji dźwiękowej
• Klub muzyczny Wytwórnia
• Opus Film – producent filmów i reklam
• Oddział Filmoteki Narodowej – zbiór negatywów polskich filmów

Na miejscu części starego budynku Wytwórni powstał czterogwiazdkowy hotel DoubleTree by Hilton, również kontynuujący historię WFF. Filmowy charakter ma podkreślać wkomponowanie interpretacji kadru w elewację budynku oraz uruchomienie w hotelu nowoczesnej Sali Kinowej.

Historia klubu Wytwórnia

Spółka TOYA dostrzegła w rewitalizacji filmowego kompleksu dawnej łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych sposób na kulturalne ożywienie miasta. Pomysłowi przyświecała wizja stworzenia miejsca, które skupiłoby w sobie wszystkie najciekawsze i najbardziej aktualne trendy zarówno w polskiej, jak i światowej kulturze. Hale filmowe wchodzące w skład zespołu obiektów przy ul. Łąkowej 29, zostały uznane przez właścicieli za idealne, by spełnić tę ważką społecznie misję.

Nowemu centrum kulturalnemu nadano nazwę Wytwórnia. Z jednej strony nazwa nawiązuje do historii miejsca, czyli Wytwórni Filmów Fabularnych, z drugiej – zwraca uwagę na nowe wyzwania i nadzieje związane z halami. Przy Łąkowej 29 zamierzano ożywić zapomnianą przestrzeń, znaleźć dla niej nowe zastosowanie i sprawić, by to miejsce mogło niemal codziennie służyć łodzianom. Udało się.

W 2007 roku Wytwórnia (zarządzana przez powołaną m.in. do tego celu spółkę TOYA Studios) po raz pierwszy otworzyła podwoje dla widzów i od tego momentu stała się miejscem kojarzonym z bogatą ofertą kulturalną i eventową.

Dzisiejsza Wytwórnia to miejsce, które organizuje rocznie ponad sto wydarzeń z różnych dziedzin sztuki: koncertów, spektakli, wystaw, projekcji, spotkań z artystami. To również organizator eventów, imprez zamkniętych i bankietów dla najważniejszych firm i przedsiębiorstw z regionu łódzkiego i nie tylko.

W ramach ożywienia dawnych hal filmowych firma TOYA Studios wyposażyła je w mobilną scenę, widownię oraz nowoczesny sprzęt nagłośnieniowy i oświetleniowy, by organizowane w Wytwórni wydarzenia gwarantowały widzom najwyższą jakość odbioru. Połączenie Wytwórni ze studiami postprodukcji umożliwiło natomiast wielośladową rejestrację imprez dla potrzeb kompleksowego przygotowania CD lub DVD.

Od dziesięciu lat w Wytwórni odbywają się koncerty artystów światowego formatu, największych gwiazd polskich oraz młodych talentów i debiutantów. Na naszej scenie wystąpili m.in. Chris Botti, Orkiestra Glenna Millera, Ray Wilson, Marillion, Nazareth, Sully Erna, Gregory Porter, China Moses, Manhattan Transfer, Basia Trzetrzelewska, Al Foster, Tommy Emmanuel, Miri Ben – Ari, Richard Bona, Seweryn Krajewski, Sinfonia Varsovia, Kayah i Bregović, TSA, Nosowska, Hey, Kult, Organek, Dawid Podsiadło, Ania Dąbrowska, Anna Maria Jopek, Andrzej Piaseczny czy Skaldowie.

Wytwórnia to ponadto miejsce, w którym prezentują się polskie i zagraniczne teatry, a także organizowane są łódzkie festiwale (Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, Festiwal Łódź 4 Kultur, Festiwal Dotknij Teatru, Festiwal Nowa Klasyka Europy, Soundedit Festival).

Spośród wszystkich i zarazem niezwykle różnorodnych dziedzin rozrywki, sztuki i kultury, które oferuje widzom Wytwórnia, ważne miejsce zajmuje jazz. Przede wszystkim dlatego, że to właśnie Łódź na przełomie lat 40. i 50. stała się kolebką tego gatunku muzycznego i to właśnie łódzcy artyści, wśród których ważną rolę odegrali również filmowcy, współtworzyli jego rozwój. Po latach – już w nowej Wytwórni – znów regularnie zaczął rozbrzmiewać ten gatunek muzyczne. Najpierw za sprawą „jazzowych czwartków” (cotygodniowych koncertów i jam sessions), a później wakacyjnego festiwalu jazzowego pod nazwą Letnia Akademia Jazzu. LAJ to m.in. koncerty, wykłady, warsztaty i spotkania poświęcone jazzowi, w których uczestniczy co roku kilkanaście tysięcy melomanów.

Organizatorem Letniej Akademii Jazzu jest powołana do życia w 2011 roku Fundacja Wytwórnia, organizacja non – profit, której głównym celem jest prężne współtworzenie życia kulturalnego Łodzi i regionu. W swoim statucie oprócz działań prokulturalnych, takich jak organizacja imprez kulturalnych czy promocja kultury i regionu łódzkiego, Fundacja Wytwórnia posiada także działania edukacyjne, których celem jest przygotowanie młodej widowni do świadomego i aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym Łodzi, a także zwiększenie zaangażowania mieszkańców w działania kulturalne.

Opisane powyżej przykłady zrealizowanych przez Wytwórnię działań, to zaledwie ułamek tego, co każdego dnia dzieje się w dawnych halach filmowych. Niech o ważnej (i ugruntowanej zaledwie po kilku latach działalności) pozycji tego miejsca na kulturalnej mapie Łodzi świadczy fakt, iż to właśnie tu co roku odbywa się gala finałowa plebiscytu na najważniejsze łódzkie wydarzenie kulturalne – Energia Kultury, która jednego wieczora gromadzi w Wytwórni całe łódzkie środowisko rozrywki, kultury i sztuki.

O projekcie złożonym ze wspomnień – „Fabryka Snów”

Łąkowa 29 jest dziś miejscem nowych przedsięwzięć, inicjatyw biznesowych i kulturalnych, jednak magia dawnej WFF wciąż działa, a projekt Łąkowa 29 podnosi jej wagę i przypomina – to tu powstawało polskie kino. Spuścizną Wytwórni Filmów Fabularnych są nie tylko zachowane filmy, ale i pamięć ludzi – o tych, którzy tu żyli lub bywali. Historie, anegdoty i legendy zgromadzone dziś w zdjęciach, wywiadach czy opowieściach, mówią nam o tym świecie więcej niż wszystkie encyklopedie i podręczniki. Projekt Łąkowa 29 zbiera „dane”, jakich nie było dotychczas w żadnej książce, żadnym dokumencie.

Dla historii WFF ważne są nie tylko duże wydarzenia, ale i drobne opowiastki – te, które oddają klimat czasów, mówią o tym, jak w Wytwórni żyło się na co dzień. Wielką wartość Wytwórni stanowili wszyscy jej pracownicy – panie z administracji, twórcy dekoracji, panowie z obsługi technicznej, pani Czesia z bufetu… Projekt Łąkowa 29 oddaje im pokłon i zabiega o pokazanie światu każdej z tych niezwykle ważnych osób.

Z zebranych wspomnień powstał album „Fabryka Snów”. Projekt zgromadził znawców i miłośników kina oraz tych, którzy opowiedzieli historię WFF i w ten sposób utworzyli nową społeczność – zaangażowaną i rozwijającą się.