BALET JEZIORO ŁABĘDZIE

17.02.2024 (sobota)
19:00

Opis

Ukraiński balet. Najlepsi tancerze świata wystąpią w Polsce! 

Romantyczna miłość księcia Zygfryda i księżniczki Odetty ponownie zagości w Polsce. „Jezioro łabędzie” – najbardziej znane i lubiane dzieło baletowe na świecie do muzyki Piotra Czajkowskiego przedstawione zostanie przez The Ukrainian Ballet of Peace, w ramach którego występują czołowi tancerze świata. Na spektakle w Poznaniu, Wrocławiu, Ostrowie Wielkopolskim, Krakowie, Łodzi, Lublinie i Toruniu zaprasza agencja Prestige MJM. Bilety dostępne na biletserwis.pl już od środy, 5 kwietnia o godzinie 10:00. 

Ukraina i każda gałąź życia tego kraju przeżywa olbrzymie trudności w związku z przedłużającą się wojną. Naród się nie poddaje, a tam, gdzie to możliwe, niesie przesłanie pokoju. Tak jest też obecnie z Ukrainian Ballet of Peace. Oklaskiwani na całym świecie artyści na każdym spektaklu przypominają o agresji Rosji, wnosząc na końcowe brawa niebiesko-żółtą flagę na znak solidarności z walczącymi rodakami. To szczególny moment na koniec przedstawienia, a chwili tej towarzyszą nie tylko owacje na stojąco, ale także ogromne wzruszenie. Takie same emocje udzielą się zapewne polskiej publiczności, podczas trasy baletu ukraińskiego, który zaprezentuje się przed widzami w naszym kraju już w lutym 2024 roku. 

Magiczne połączenie dramatu i tragedii oraz odwiecznej walki dobra ze złem – to historia opowiedziana tańcem w najsłynniejszym przedstawieniu baletowym świata  „Jeziorze łabędzim”. Opowieść rozgrywa się w pełnej świetności pałacowej sali balowej oraz nad jeziorem oświetlonym przez księżyc, po którym w idealnym szyku szybują łabędzie.

Dzięki pięknym kostiumom, wspaniałej scenografii i dekoracji ten klasyczny balet ożyje ponownie. Do tego charakterystyczna i dobrze znana muzyka Piotra Czajkowskiego sprawi, że spektakle będą magiczne. 

The Ukrainian Ballet of Peace założony został w 2006 roku w czarnomorskim mieście Odessa przez Władimira Troszenkę. Grupa natychmiast otrzymała zaproszenie do wystawienia „Dziadka do orzechów” Piotra Czajkowskiego w najbardziej prestiżowych teatrach w Stanach Zjednoczonych. Od tego momentu zespół brał udział w międzynarodowych trasach koncertowych po USA i Kanadzie, a także w Europie i Azji. Do lutego 2022 roku tancerze z powodzeniem występowali także w swojej ojczyźnie. Ostatnio odbyli trasę po Irlandii, która okazała się ogromnym sukcesem. 

Ukraiński balet wystawiał inscenizacje nie tylko „Jeziora łabędziego”, ale także „Śpiącej królewny” Czajkowskiego, „Carmen” Bizeta i „Romea i Julii” Prokofiewa, a także kilka innych współczesnych baletów.  

Kostiumy i scenografie są wykonywane ręcznie przez najlepszych mistrzów, a repertuar The Ukrainian Ballet of Peace to kontynuacja i dziedzictwo doświadczeń największych mistrzów baletu na świecie, takich jak Natalia Makarowa, Rudolf Nurejew czy Michaił Barysznikow. 

The Ukrainian Ballet of Peace jest grupą składającą się z trzydziestu jeden tancerzy ukraińskich, dwóch tancerzy z Czech i jednego tancerza włoskiego, wraz z ekipą techniczno-wspierającą, która w całości pochodzi z Ukrainy. W podwójną rolę Odetty i Odylii wciela się Olga Kifyak, która jest pierwszą solistką The Ukrainian Ballet of Peace. Zdobyła wiele nagród na całym świecie i jest znana ze swojej niesamowitej pracy nóg i pełnych wdzięku ruchów. Artystyczne kierownictwo nad zespołem sprawuje Aleksandra Fedorina, wielokrotnie nagradzana za wkład w rozwój narodowego baletu Ukrainy.  

Organizatorzy:

Prestige MJM

Prosimy o zachowanie paragonu fiskalnego, który jest podstawą do zwrotu pieniędzy w przypadku odwołania koncertu!

Harmonogram:

18:00 Otwarcie bramek
19:00 Balet Jezioro Łabędzie