JOHN SCOFIELD SOLO

11.07.2023 (wtorek)
19:00

Opis

Tegoroczną, 16. Letnią Akademię Jazzu otworzy wyjątkowy koncert – John Scofield Solo!

John Scofield to amerykański gitarzysta, uważany za jednego z najwybitniejszych oraz najbardziej wpływowych gitarzystów w całej historii jazzu!

Gra gitarowa Johna Scofielda miała wpływ na jazz od późnych lat 70-tych i do dziś ma się świetnie. Scofield jest mistrzowskim improwizatorem jazzowym; wyróżnia się  bardzo charakterystycznym brzmieniem i różnorodnością stylistyczną.

Urodzony w Ohio i wychowany na przedmieściach Connecticut, Scofield zaczął grać na gitarze w wieku 11 lat, zainspirowany zarówno przez muzyków rockowych, jak i bluesowych. Uczęszczał do Berklee College of Music w Bostonie. Po debiutanckim nagraniu z Gerrym Mulliganem i Chetem Bakerem, Scofield przez dwa lata był członkiem zespołu Billy Cobham-George Duke. W 1977 roku nagrywał z Charlesem Mingusem i dołączył do kwartetu Gary’ego Burtona. Rozpoczął swoją międzynarodową karierę jako lider zespołu i artysta nagrywający w 1978 roku. W latach 1982–1985 Scofield koncertował i nagrywał z Milesem Davisem. Jego kariera nabrała tempa i postawiła go na pierwszym planie świadomości jazzowej jako muzyka i kompozytora.

Od tego czasu prowadził własne zespoły na międzynarodowej scenie jazzowej, nagrał ponad 30 albumów jako lider (wśród nich wiele zapisało się jako klasyki). Współpracował z takimi muzykami jak Pat Metheny, Charlie Haden, Eddie Harris, Medeski, Martin & Wood, Bill Frisell, Brad Mehldau, Mavis Staples, Government Mule, Jack DeJohnette, Joe Lovano i Phil Lesh. Grał i nagrywał z Tonym Williamsem, Jimem Hallem, Ronem Carterem, Herbie Hancockiem, Joe Hendersonem, Dave’em Hollandem czy Terumasą Hino czyli legendami jazzu. W trakcie swojej kariery Scofield wzbogacał tradycyjny jazz o zorientowaną na funk muzykę elektryczną. Przez cały czas gitarzysta miał otwarty muzyczny umysł.

Pomimo bycia w podróży przez około 200 dni w roku jest także adiunktem na Uniwersytecie Nowojorskim, mężem i ojcem dwójki dzieci.

„Moim głównym celem w grze na gitarze zawsze było bycie częścią grupy; odkrywanie muzyki, która powstaje, gdy muzycy słuchają się nawzajem i wspólnie improwizują. Szczerze mówiąc, do tej pory unikałem grania koncertów solowych. Wciąż miewam sporadyczne koszmary o graniu utworu Greensleeves w szóstej klasie! Tam na górze robi się dość samotnie, a ja nie uważałem gitary solo za idealną platformę do improwizacji. To powiedziawszy, po 56 latach gry na gitarze, w końcu jestem zainteresowany pójściem na całość i odkrywaniem możliwości. Minęły dziesięciolecia, zanim zdałem sobie sprawę, że od 1962 roku codziennie gram na gitarze bez akompaniamentu w domu lub w pokoju hotelowym! Ostatnio dużo myślałem o tym, jak mogę zaprezentować program gitarowy solo, który reprezentuje moje pasje i wrażliwość. Moim pomysłem jest, aby opierać się na piosenkach, grając jazzowe, country i rockowe melodie, które kocham, a także niektóre z moich oryginalnych kompozycji. Przygotowywałem się przez prawie rok, pracowałem nad nowymi kierunkami w mojej głowie jednocześnie nie mogąc się doczekać tych koncertów z podekscytowaniem i odrobiną niepokoju. Mam nadzieję, że spodoba Wam  się podróż ze mną.“ – John Scofield

Organizatorzy:

Fundacja Wytwórnia

Prosimy o zachowanie paragonu fiskalnego, który jest podstawą do zwrotu pieniędzy w przypadku odwołania koncertu!
Koncert dostępny w ramach Karty VIP

Harmonogram:

18:00 Otwarcie bramek
19:00 John Scofield Solo