LAJ: STUDIO JAZZOWE POLSKIEGO RADIA

29.08.2024 (czwartek)
19:00

Opis

20-osobowa orkiestra pod batutą Nikoli Kołodziejczyka przypomni legendarny zespół założony przez Jana Ptaszyna Wróblewskiego w 1968 r. Koncert jest efektem współpracy pomiędzy organizatorami LAJ a Polskim Radiem Dwójką. Po raz pierwszy zespół ten został zaprezentowany podczas serii koncertów Radia pod nazwą „Jazz.PL”. To wyjątkowe przedsięwzięcie zasługuje na kontynuację i wspólnie postanowiliśmy zaprezentować kolejną odsłonę projektu podczas 17 edycji Letniej Akademii Jazzu.

To bezprecedensowe wydarzenie, w ramach którego 20-osobowa orkiestra zagra dawne kompozycje Studia Jazzowego Polskiego Radia, które skupiało najważniejszych muzyków jazzowych takich jak Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Tomasz Szukalski, Zbigniew Namysłowski, Zbigniew Seifert, Adam Makowicz, Wojciech Karolak, czy Andrzej Trzaskowski. Skład ten łączył najwybitniejszych polskich improwizatorów z najlepszymi radiowymi muzykami bigbandowymi. W ramach 17 edycji LAJ pragniemy przypomnieć historię tego niezwykłego składu, którego rola w historii polskiego jazzu jest nieoceniona. Podobnie jak w tamtych latach, PR 2 stworzyło zespół, w którego skład wchodzą najlepsi polscy instrumentaliści, wyróżniający się absolwenci polskich uczelni muzycznych o profilu klasycznym i jazzowym.

Partytury utworów, które złożyły się na repertuar jubileuszowego koncertu, zostały wydobyte z archiwum Polskiego Radia. Zdecydowana większość wybranych na ten wieczór kompozycji nigdy nie została wydana i teraz, po latach, można je będzie usłyszeć na żywo.

Zespół poprowadzi Nikola Kołodziejczyk. Urodzony w 1986 r. w Krakowie. Jest pianistą, kompozytorem i dyrygentem. Gra na fortepianie od 4. roku życia. Miał zaszczyt uczyć  się od legendy polskiej pedagogiki  fortepianowej prof. Ireny Rolanowskiej. W roku 2005 Nikola rozpoczął naukę na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w  Katowicach w Instytucie Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie wybitnego polskiego pianisty dr Wojciecha Niedzieli. Wtedy również rozszerzył swoje poszukiwania kompozytorskie na orkiestry  smyczkowe, zespoły mieszane trzeciego nurtu, nietypowe zestawienia instrumentów i postanowił  dogłębnie zrozumieć proces powstawania dźwięku studia nagraniowego. Założył zespół mający  wykonywać te pomysły i stanowić bazę dla eksperymentów instrumentacyjnych –  Nikola  Kołodziejczyk Orkiestra. Ciepłe przyjęcie przez publiczność materiału, który  przygotowywał i doświadczenia studyjne zdobyte podczas nagrywania płyt tych zespołów wyrobiły w  nim pasję prowadzenia, dyrygowania i komponowania dużych składów instrumentalnych, czego uczyć  mógł się niebawem pod okiem człowieka o wielkiej renomie, specjalisty muzyki big­bandowej w  Europie – ucznia Boba Brookmeyera: Amerykanina prof. Edwarda Anthony’ego Partyki.  Otrzymując dyplom z wyróżnieniem na specjalności pianistyka jazzowa Nikola mógł pochwalić się  szeregiem nagród dla jego zespołów, jak również pierwszą godzinną suitą na orkiestrę jazzową – „Extreme Conditions” napisaną na rozszerzony big band z koncertującym fortepianem.  Nagranie koncertowe suity „Extreme Conditions” było katalizatorem zamówień kompozytorskich z  różnych źródeł: Filharmonia Wrocławska i Festiwal Jazztopad, Regensburg Jazz  Orchestra –  unikalny konglomerat gigantów europejskiej sceny big­bandowej. W tym samym czasie otrzymywał nagrody jako pianista i kompozytor – na festiwalach w Bielsku,  Jeleniej Górze, Krakowie, Warszawie. Był półfinalistą Bosendorfer Solo Piano Competition na Montreux  Jazz Festival, zdobył Stypendium Berklee College of Music World Scholarship Tour, wyróżnienie na Transatlantyk Instant Composition Competition. Jako pianista został zaproszony do zagrania trasy koncertowej przez berlińską orkiestrę EPJO. Aranżował dla Richarda Bony i Metropole Orkest prowadzonej przez Vince’a Mendozę, dla Tomasza  Kukurby i Orchestra of Live Strings Nigela Kennedy’ego, oraz orkiestry L’Autunno.

17. LAJ - FINAŁ - STUDIO JAZZOWE POLSKIEGO RADIA

Organizatorzy:

Fundacja Wytwórnia

Prosimy o zachowanie paragonu fiskalnego, który jest podstawą do zwrotu pieniędzy w przypadku odwołania koncertu!
Koncert dostępny w ramach Karty VIP

Harmonogram:

18:00 Otwarcie bramek
19:00 Studio Jazzowe Polskiego Radia