PEOPLE IN TUNE – AFRICAN VIBES: MOKOOMBA | THE AFRONAUTS

08.09.2024 (niedziela)
17:00

Opis

People in Tune to nowy, łódzki festiwal muzyczny, którego celem jest propagowanie wartości kulturowych i artystycznych. To podróż przez różne odmienne gatunki i formy muzyczne, integrująca osoby z różnych środowisk i pokoleń wokół muzyki z różnych stron świata. W tym roku będzie miała miejsce 2. edycja festiwalu.

Tegoroczny festiwal People in Tune odbędzie się pod hasłem „African Vibes”. Motyw przewodni to kontynent afrykański. Koncertom muzyki z tamtych stron świata będą towarzyszyły warsztaty bębniarskie, spotkania z podróżnikami, projekcje filmowe czy degustacje kuchni afrykańskiej.


Koncerty

17:00 Support: The Afronauts

The Afronauts to projekt zrodzony z miłości do muzyki afrobeatowej, amalgamacji afrykańskich rytmów z jazzem i funkiem, której pomysłodawcą był legendarny nigeryjski muzyk Fela Anikulapo Kuti. The Afronauts od początku stawiają na kompozycje autorskie, które afrobeat łączą choćby z muzyką marokańską czy południowoafrykańską. Misją zespołu jest szerzenie afrobeatowej energii oraz wciąganie do zabawy i interakcji ludzi, niezależnie od ich pochodzenia, płci, czy koloru skóry.

19:00 Gwiazda wieczoru: Mokoomba

Grupa Mokoomba, pochodząca z Zimbabwe, jest uważana za jeden z najważniejszych młodych zespołów na kontynencie afrykańskim. Artyści z powodzeniem koncertowali w ponad czterdziestu krajach na całym świecie – od Europy przez Australię, po Amerykę. Jej sukces wyrasta z umiejętnego łączenia własnej tradycji Tonga z muzyką panafrykańską, z elementami rapu, ska, brzmień afro-kubańskich czy soukous – nazywanej afrykańską rumbą. To zespół, który został okrzyknięty jednym z najbardziej ekscytujących zespołów Afryki w XXI wieku!


Projekcje filmowe
15:00 – 17:00 / WSTĘP WOLNY

Projekcja filmu “Opowieść Griota” i spotkanie z autorem

Opowieść Griota to dokument muzyczny zbudowany wokół monologu afrykańskiego bębniarza, Adama Drame. Prosta, oszczędna, ale jednocześnie precyzyjna i wiarygodna narracja odbywa się w ojczystym języku artysty – dioula. Film jest dokumentem reporterskim, który próbuje zanotować kamerą chwile z życia bohatera w sposób dyskretny i wiarygodny. Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem, scenarzystą i producentem tego dokumentu – Adamem Różańskim.

Projekcja filmu „La Petite vendeuse de soleil”

Spotkania z podróżnikami 12:00 – 15:00 / WSTĘP WOLNY

Beata Lewandowska-Kaftan

Beata Lewandowska-Kaftan – z wykształcenia geograf, z zawodu wydawca, z zamiłowania kobieta w podróży. Przez ponad 30 lat pracowała dla wydawnictw polskich i zagranicznych m.in. National Geographic. Ponad 20 lat temu zakochała się w Afryce od pierwszego wejrzenia i wciąż do niej wraca – odwiedza nowe regiony, wraca do miejsc ulubionych i do przyjaciół. Podróżowała po Kenii, Tanzanii i Zanzibarze, Ugandzie, Etiopii, Namibii, Botswanie, Zimbabwe, Mali, Burkina Faso, RPA. Autorka książek “Afryka jest kobietą”, “Zanzibar – wyspa skarbów”, “Opowieści ze świata Suahili”, “Dotyk Afryki”.

Kapitan i Admirał: Przygoda i Przypał

Przygoda, Przypał, Pasja, Podróż – to słowa, którymi „Kapitan” Szymon Przebinda i „Admirał” Eryk Krysowski opisują każdą swoją nietypową wyprawę. Do Afryki Zachodniej wybrali się starym Volkswagenem Passatem. Podczas wykładu pt. „Uwięzieni na rzece Senegal” podróżnicy z właściwą sobie lekkością i humorem opowiedzą o przygodach i przeciwnościach, na które napotkali, a także o niezwykłej przyrodzie i poznanych w drodze ludziach.

Warsztaty 10:00 – 16:00
bilety dostępne tutaj: https://bit.ly/PeopleInTune_warsztaty
UWAGA! Ilość miejsc na warsztaty jest ograniczona.

Autorskie warsztaty prowadzone przez czołowego specjalistę w kraju, założyciela pierwszej w Polsce profesjonalnej szkoły bębniarskiej „City Bum Bum”, Wojtka Pęczka!

10:00 – 11:00 Baby Bum Bum (od 3 do 10 lat)
Baby Bum Bum to zajęcia muzyczno-rytmiczno-edukacyjne, na których staramy się zaszczepić w dzieciach miłość do aktywnego udziału we wspólnym wykonywaniu muzyki. Nie jest to typowa nauka gry na bębnach czy śpiewu – raczej wspólne przeżywanie radości z przebywania ze sobą i tworzenia muzyki. Poprzez zabawę uczymy afrykańskich rytmów i piosenek oraz opowiadamy o życiu w Afryce. Zajęcia pomagają budować pozytywne relacje między dzieckiem a rodzicem, rozwijać umiejętności współpracy w grupie, uczą rozpoznawać emocje, budować pozytywny obraz siebie, a przede wszystkim pozwalają pokochać muzykę i odnaleźć radość w tańcu, śpiewie i rytmie.

11:00 – 12:30 Warsztaty plastyczne (dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych)
Autorska propozycja warsztatów rękodzielniczych, w których mogą wziąć udział zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Wykorzystując materiały ekologiczne, takie jak m.in. paper marche czy rafia, uczestnicy zajęć tworzyć będą maski inspirowane tradycją Afryki Zachodniej. Praktyczny aspekt rękodzielniczy warsztatów łączy się z warstwą werbalną, czyli z historiami o znaczeniu, pochodzeniu i wykorzystaniu rytualnym afrykańskich masek. Zapewniamy proste, ekologiczne materiały dla uczestników zajęć.

12:30 – 14:00 Warsztaty bębniarskie dla młodzieży i dorosłych (od 12 lat)
Zajęcia są pełnym energii, radości i pasji wprowadzeniem w świat zachodnioafrykańskiej muzyki perkusyjnej, która jest przyjazna i dostępna każdemu człowiekowi bez względu na umiejętności muzyczne czy wiek – w trakcie sesji odbywamy niezwykły proces grupowy, który pokazuje, że niemożliwe jest możliwe: grupa ludzi nie mających wcześniej bliższego kontaktu z muzyką zaczyna wykonywać i prezentować tradycyjny rytm z Afryki Zachodniej – każdy odkrywa w sobie naturalne poczucie rytmu i talent, o jaki być może wcześniej nie podejrzewał siebie. Zapewniamy tradycyjne bębny z Afryki Zachodniej: djembe i basowe dunduny. Opowiadamy o kulturze, z jakiej się wywodzą, a którą znamy z podróży i bezpośredniego z nią kontaktu. Grupa poznaje technikę gry na djembe, uczy się języka bębnów i każdy staje się „djembefola” – tym, kto sprawia, ze bęben djembe zaczyna mówić. Uczestnicy zajęć poznają akompaniamenty afrykańskich rytmów, uczą się relacji między instrumentami akompaniującymi, basowymi i solowymi. Wprowadzamy tradycyjną aranżację rytmów; grupa dzieli się na kilka mniejszych zespołów, które przez powtarzanie różnych akompaniamentów scalają się w jeden organizm.

14:30 – 16:00 Warsztaty tańca afro (dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych)
Taniec afrykański jest niezwykle energiczną i żywiołową formą ekspresji, wyraża radość życia i afirmację świata. Wyzwala w nas radość, spontaniczność, pozwala odprężyć się i wyrazić siebie. Dzięki niemu zbliżamy się do naszej prawdziwej natury, do naturalnej potrzeby KONTAKTU z ZIEMIĄ. Taniec w rytm bębnów jest naturalnym odruchem. Muzyk i tancerz stanowią nierozerwalną część, uzupełniają się i wypełniają nawzajem. Ich „rozmowa” wyrażona przez taniec i muzykę jest najpiękniejszą rozmową bez słów. Zajęcia odbywają się przy żywej muzyce wykonywanej na bębnach djembe i dundun przez muzyków. Tradycyjne afrykańskie rytmy mają bowiem swoje znaczenie kulturowe, a każdy ma rytm ma przyporządkowany sobie charakterystyczny taniec. Oznacza to, że kroki taneczne są idealnie zsynchronizowane z muzyką, a siła bębnów daje tancerzom energię i inspirację.

Stoiska targowe / WSTĘP WOLNY

Więcej informacji wkrótce.

PEOPLE IN TUNE - AFRICAN VIBES: THE AFRONAUTS | MOOKOMBA

Organizatorzy:

Fundacja Wytwórnia

Prosimy o zachowanie paragonu fiskalnego, który jest podstawą do zwrotu pieniędzy w przypadku odwołania koncertu!
Koncert dostępny w ramach Karty VIP

Harmonogram:

16:00 Otwarcie bramek
17:00 The Afronauts
19:00 Mookomba