Piotr Rubik „Świat się nie kończy…”

Piotr Rubik wyrusza w kolejną trasę koncertową! „Świat się nie kończy” to wyjątkowe, pełne energii, miłości oraz pozytywnych emocji kompozycje Piotra. Podczas koncertów nie zabraknie największych przebojów, nowych aranżacji czy wyjątkowych opowieści. Bilety na wydarzenie Piotr Rubik „Świat się nie kończy…” już w sprzedaży.

Piotr Rubik informacje

Piotr Rubik urodził się 3 września 1968 roku w Warszawie. Jako dziecko ćwiczył grę na wiolonczeli, najpierw w Szkole Muzycznej I stopnia im. Emila Młynarskiego w Warszawie, następnie w Liceum im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, a na końcu w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jako w pełni wykwalifikowany wiolonczelista współpracował z wieloma znanymi orkiestrami, takimi jak World Orchestra Jeunesses Musicales i Sinfonia Varsovia. Od dziecka wiedział, że jego głównym celem jest komponowanie. Jako artysta współpracował z wieloma wybitnymi artystami, komponując dla nich, dyrygując orkiestrami lub akompaniując jako pianista. Jako producent muzyczny wydał ponad 30 albumów, dla wielu znanych artystów. Jego pierwszym przebojem był „Dotyk” w wykonaniu Edyty Górniak. Komponuje ścieżki dźwiękowe do filmów, na przykład „Ja wam pokażę”, „Ryś”.

Jego kompozycje promowały niektóre z głównych polskich filmów, takich jak „Quo vadis” czy „Zemsta”. Wyprodukował kilka charakterystycznych utworów zarówno dla telewizji, jak i radia – „Wiadomości”, „Tomasz Lis na żywo”, oprawę muzyczną dla pierwszego programu Polskiego Radia. Największą popularność zyskał dzięki komponowaniu oratoriów takich jak „Tu es Petrus” czy „Psałterz wrześniowy”. Niektóre z najlepiej sprzedających się utworów z tych oratoriów – „Niech powiedzą, że to nie miłość” (okrzyknięty najlepszą polską piosenką wszech czasów przez Radio Zet) oraz „Psalm dla ciebie” utrzymują się na pierwszych miejscach polskich list przebojów od wielu tygodni. Sprzedaż jego płyt sięga setek tysięcy egzemplarzy. Kompozytor jest laureatem wielu nagród: I miejsce na Festiwalu Jedynki odbywającym się w Sopocie w 2005 roku, Super Jedynka za płytę roku oraz Super Super Jedynka dla najpopularniejszego artysty w 2006 roku, Wiktor 2006, Telekamera 2007, I miejsce na Festiwalu Top Trendy 2007, Teraz Polska 2007, Róże Gali 2007. Od 2023 roku mieszka w Miami.

Piotr Rubik koncerty „Świat się nie kończy…” 2025 

Piotrowi podczas wydarzeń będą towarzyszyli znakomici Soliści:

  • Marta Moszczyńska
  • Agnieszka Przekupień
  • Marcin Januszkiewicz
  • Michał Gasz

oraz Zespół w składzie:

  • Jacek Subociałło – klawisze
  • Przemysław Smaczny – perkusja
  • Wojciech Ruciński – gitara 
  • Kosma Kalamarz – gitara basowa

Soundedit’25 – Fields of The Nephilim, Chameleons, 1984

Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit odbędzie się w Łodzi już po raz 17. W dniach 17-21 października zapraszamy na: warsztaty, prelekcje, spotkania, wystawy i oczywiście wyśmienite koncerty. Pierwsze ogłoszone zespoły to: Fields of the Nephilim, The Chameleons oraz 1984.

Fields of The Nephilim — zespół, którego nazwa jest odniesieniem do biblijnej rasy anielsko-ludzkich hybryd, musi być tajemniczy, mroczny i nieodgadniony. Taka jest właśnie muzyka Fields Of The Nephilim. Określa się ją jako „rock gotycki”, jednak ta definicja to o wiele za mało. Grupa do dziś jest inspiracją dla wielu innych grup, w tym grających tak ekstremalnie jak Behemoth czy Kreator.

Grupa założona w 1984 (sic!) roku w angielskim Stevenage przez: Carla McCoya, Gary’ego Whiskera, Tony’ego Pettitta, Paula Wrighta oraz Noda Wrighta. Do artystów dołączył Peter Yates, z którym nagrano pierwszy album zatytułowany „Dawnrazor” (1987 r.). Fields of The Nephilim nie nagrywa płyt co roku. Przeciwnie, nagrywa je rzadko i może dlatego są to albumy tak dobre, dopracowane i pełne uwodzicielskiego mroku. „The Nephilim” (1988 r.), „Elizium” (1990 r.), czy też nagrany po 15-letnim milczeniu „Mourning Sun” (2005 r.) uchodzą za klasykę gatunku. Pierwsze nagrania Fields of the Nephilim zawierają wiele elementów hard rocka, heavy metalu i rocka psychodelicznego. Muzycy jednak wciąż eksperymentują, poszukują nowych brzmień i rozwiązań. Inspiracją do tekstów jest magia chaosu, proza H.P. Lovecrafta, sumeryjskie wierzenia oraz twórczość okultysty A. Crowleya.

The Chameleons — John Peel, legendarny prezenter radiowy BBC, odkrył tę grupę dla muzycznego świata. Wyjątkowe brzmienie szybko oczarowało publiczność. Kompozycje pełne melancholijnych, energicznych i potężnych melodii, hipnotyczno-eterycznych riffów i ponadczasowej liryki zdobyły serca słuchaczy oraz uznanie krytyków. The Chameleons jest uważany za jeden z najbardziej wpływowych zespołów sceny postpunkowej lat 80. i 90

Pierwszy singiel The Chameleons „In Shreds” ukazał się w 1982 roku. Potem przyszedł czas na trzy płyty, które wielokrotnie były nazywane arcydziełami: „Script of the Bridge” (1983 r.), „What Does Anything Mean? Basically!” (1984 r) i „Strange Times” (1986 r.). Mimo doskonale przyjętych albumów zespół jest uznawany za jeden z najbardziej niedocenianych, jakie kiedykolwiek powstały. Choć muzyka The Chameleons wyprzedziła swoje czasy, grupa nigdy nie odniosła sukcesu komercyjnego.

W 2021 roku zespół znów wyruszył w trasę i dzielił scenę z m.in.: U2, Killing Joke, Bauhaus, Simple Minds, Talk Talk, The Cure, bo The Chameleons to przede wszystkim zespół grający na żywo. 24 maja 2024 r. ukazał się pierwszy od ponad dekady premierowy singiel zespołu, pt.: „Where Are You”. Grupa pracuje również nad nowym albumem: „Arctic Moon”.

1984 – formacja, która w przyszłym roku obchodzić będzie 40-lecie istnienia, to w zasadzie autorski projekt Piotra „Mizernego” Liszcza. Przez kolejne cztery dekady Liszcz dobierał i wymieniał kolejne konfiguracje muzyków, co jest jednym z sekretów żywotności zespołu. Cały repertuar, tak jeśli chodzi o muzykę, teksty oraz wizję brzmieniową to dzieło Liszcza.

Zespół 1984 zadebiutował w Rzeszowie w 1985 roku podczas przeglądu „Rock Plus”, gdzie otrzymał wyróżnienie, z inicjatywy zachwyconego nowatorskim podejściem grupy Tomasza Beksińskiego. 1984 zaprezentowali wówczas pionierskie na lokalnym gruncie nowofalowe brzmienie, które zainspirowało ewolucję całej plejady głośnych wkrótce rzeszowskich zespołów: One Million Bulgarians, Aurora, No Smoking.

W latach 1986 – 1988 zespoły te były owacyjnie przyjmowane na kolejnych festiwalach w Jarocinie, grane w Trójce i Rozgłośni Harcerskiej. Nie wszystkie jednak przetrwały trudny dla muzyki alternatywnej okres transformacji ustrojowej. Tylko 1984 jest zespołem, który regularnie koncertuje i wydaje płyty. Jest to zasługą konsekwencji i uporu Piotra Liszcza. Ma na koncie dziewięć znakomitych albumów i pracuje nad nowym materiałem. Fields of the Nephilim, The Chameleons oraz 1984 wystąpią 18 października 2023 r. (sobota) podczas 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit w klubie Wytwórnia (ul. Łąkowa 29, Łódź). Bilety w cenie 199 zł dostępne są w kasie Wytwórni

Final Concert | Andreas Røysum Ensemble

Final Concert

Koncert finałowy Intl Jazz Platform 2025 jest zwieńczeniem intensywnego tygodnia współpracy młodych artystów z całej Europy z uznanymi na całym świecie mentorami ze sceny muzyki improwizowanej. Prowadzeni przez takich artystów jak Tomasz Dąbrowski, Manuel Hermia, Kaja Draksler, Per Zanussi i Savannah Harris, uczestnicy pracują razem w zespołach, rozwijając nowe kompozycje i eksplorując kolektywną improwizację.

Koncert, który odbędzie się w czwartek 17 lipca o godzinie 19:00, jest świętem kreatywności, wymiany i rozwoju artystycznego – prezentując oryginalną muzykę stworzoną podczas 5 dni w Łodzi. To moment, w którym wszystko się łączy: talent, mentoring i duch wspólnego odkrywania. Inspirujący punkt kulminacyjny całego Intl Jazz Platform.

Andreas Røysum Ensemble

Andreas Røysum Ensemble wydało już swój trzeci album. Zespół koncertuje po Europie z młodzieńczą energią przeplataną dojrzałą mądrością. „Mysterier” to dziki i ponadczasowy album jazzowy, nagrany przez 12 pełnych pasji solistów w wysokiej rozdzielczości hi-fi. Poprzedni album zespołu został pochwalony na łamach The Wire:
„W wykonaniach jest coś ujmująco nieokrzesanego – nachodzące na siebie, falujące i przeplatające się tematy robią ukłon w stronę pełnego strunowych instrumentów, szwedzkiego folkloru Aylera, jak i rozbudowanych utworów Dona Cherry’ego z połowy lat 60.”

Skład:

Sofie Tollefsbøl, wokal; Henriette Eilertsen, flet; Signe Emmeluth, saksofon altowy, flet; Marthe Lea, saksofon tenorowy; Andreas Røysum, Bb klarnet, klarnet basowy, flet; Erik Kimestad Pedersen, trąbka; Øyvind Brække, puzon, poezja; Hans P. Kjorstad, skrzypce; Joel Ring, wiolonczela; John Andrew Wilhite, kontrabas; Christian Meaas Svendsen, kontrabas, gitara basowa; Andreas Wildhagen, bębny, perkusja, dzwony rurowe; Ivar Myrset Asheim, bębny, perkusja, wibrafon.

Draksler/Bach/Masecki | Dąbrowski/Hermia/Draksler/Zanussi/Harris | ØKSE

Draksler/Bach/Masecki

Marcin Masecki to pianista dobrze znany i szeroko wychwalany za swoje personalne i radykalne interpretacje kanonicznego repertuaru muzyki klasycznej. Kaja Draksler, znakomita improwizatorka i wybitna kompozytorka, staje z kolei przed nowymi i ambitnymi wyzwaniami. Razem tworzą osobistą interpretację bogatego, surowego i skomplikowanego słownictwa wielkiego niemieckiego mistrza. 

Masecki i Draksler pierwszy raz wystąpili jako duo we wrześniu 2020, a ich pierwsza próba repertuaru Bacha miała miejsce rok później. Koncert ujawnił głęboki potencjał tej kolaboracji, który niewątpliwie rozwinął się, pogłębił i ewoluował podczas trasy duetu w październiku 2022 r.

Dąbrowski/Hermia/Draksler/Zanussi/Harris

ØKSE

Wszystko, od jazzu po joik, od rapu po haitańskie vodou.” – Martin Bjørnersen, Klassekampen

Ale bez względu na gatunkowe konwencje, ØKSE tworzą po prostu świetną muzykę.” – Joseph Sannicandro, a Closer Listen

Debiutancki album ØKSE to odważny, eksperymentalny projekt jazzowy, w którym pojawiają się jedne z najbardziej unikalnych głosów hip-hop’u. Każdy członek zespołu jest już uznanym solowym artystą, ale jako ØKSE wspólnie eksplorują nowe obszary, przesuwając i zacierając granice gatunkowe.

ØKSE oznacza „siekiera” w języku duńskim. Siekiera to także „Ashe” – siła życiowa, która przepływa przez wszystkie rzeczy, zarówno żywe, jak i nieożywione. Ashe to prąd, energia, groove, który inicjowani potrafią skierować tak, aby niósł ich w drodze przez życie. To właśnie te energie przepływają przez ØKSE i ożywiają ich debiutancki album oraz występy na żywo.

Skład:

Savannah Harris – perkusistka

Mette Rasmussen –  saksofonistka 

Val Jeanty – artystka elektroniczna

Petter Eldh – basista, syntezatorzysta i samplujący muzyk

Marcel Baliński Trio | matter 100 | Kleive/Aarset/Storløkken

Marcel Baliński Trio

Marcel Baliński Trio to zespół założony przez łódzkiego pianistę, kompozytora i aranżera, Marcela Balińskiego, który w swojej muzyce łączy wysublimowaną awangardę z melodyjną, pełną improwizacji jazzową ekspresją. Grupa zadebiutowała w 2019 roku i od tego czasu zyskała uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Ich pierwsza płyta, “Opalenizna i wiatr”, została nominowana do nagrody Fryderyków 2023 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku Jazz. Album wyróżnia się artystyczną dojrzałością, kompozycyjną świadomością oraz unikalnym podejściem do tradycyjnej formuły tria jazzowego.


Ich muzyka to mieszanka harmonicznych kontrastów, improwizacji i lirycznych melodii. Baliński w swoich kompozycjach unika tradycyjnych środków wyrazu, eksperymentując z perkusją i dekonstruując frazy w sposób, który wykracza poza klasyczne ramy jazzu. Zespół z powodzeniem łączy nowatorskie podejście do formy z emocjonalnym ładunkiem, oferując słuchaczom zupełnie nową jakość w polskim jazzie.

Skład:

Marcel Baliński – fortepian

Jort Terwijn – kontrabas

Tymek Papior – perkusja 

matter 100

“Świetna sztuka i wielka przyjemność/…/ Kaja Draksler i jej współpracownicy są polecani każdemu, kto utracił zdolność zachwytu nad ilością muzyki, którą zna.” – Ulrich Stock, Die Zeit, 2023

“W najbliższej przyszłości nie usłyszymy niczego podobnego do tych innowacyjnych utworów.” – Martin Longley, Jazzwise, 2023

W matter 100, Kaja zmierza w kierunku piosenki i dźwięku – piosenki jako formy i dźwięku jako nawigatora oraz generatora pomysłów. Interesuje ją wykorzystanie prostych struktur harmonicznych, zabarwionych i rozszerzonych przez mikrotonalność oraz praca z amplifikacją i efektami audio w celu kształtowania dźwięku zespołu. Poezja Deana Younga, czasami śpiewana, innym razem mówiona, oscyluje między eksperymentalizmem a surrealizmem.

Wybór muzyków uformował inspiracje i kierunek pisania muzyki. Kaja zaprosiła muzyków z różnych pokoleń i muzycznych środowisk, aby otworzyć możliwości, wprowadzić świeżość i rzucić wyzwanie swoim kompozycjom. Wszyscy członkowie tej międzynarodowej grupy mają własny, wyrazisty dźwięk i bogatą muzyczną historię, niezależnie od wieku i kraju pochodzenia.

Skład:

Kaja Draksler – kompozycje, instrumenty klawiszowe, fortepian

Lena Abeba – wokal

Marta Warelis – instrumenty klawiszowe

Andy Moor – gitara

Samo Kutin – lira korbowa

Macio Moretti – perkusja i syntezator

Kleive/Aarset/Storløkken

…to, co robi ta trójka, to naprawdę mocna rzecz, poruszająca i wstrząsająca duszą. Myślę, że słuchanie tego jest zdrowe w dzisiejszych czasach, gdy radio i telewizja wypełniają nas wszelkimi odmianami 'nieszkodliwej’ muzyki, która tak naprawdę nic nam nie daje; przeciwnie – być może coś przez to tracimy” – Trygve Knudsen, o debiutanckim koncercie tria w 2019 roku

Scena jest gotowa na nowe, rzadkie spotkanie trzech legendarnych norweskich muzyków, którzy, od pewnego czasu, karmią światowe sceny muzyczne odważnymi i przekraczającymi gatunki podróżami dźwiękowymi:

Ogromny, unoszący się pejzaż gitarowo-elektroniczny Eivind’a iskrzący lodem i ogniem, a jednocześnie emanujący rzadkim poczuciem spokoju i czasu. Supermocne organy B3 Ståle’go, dudniące basy, perkusyjne syntezatory, skręcone i zniekształcone dźwięki… oraz precyzja, energia i obecność, które posiadają tylko nieliczni. Ekscentryczny i precyzyjnie skonstruowany rytm Audun’a, porywająca dynamika i błyskawiczny atak, jego pełne oddanie sztuce subtelnej interakcji. Szerokie i ciężkie brzmienie wydobyte dla słuchaczy przez Geira Østensjø, zasłużonego członka europejskiej Galerii Sławy Techników Dźwięku.

Skład:

Eivind Aarset – gitara, dźwięk i pejzaże marzeń

Ståle Storløkken – organy i syntezatory   

Audun Kleive – perkusja

Children of Fish | Val Jeanty | Gard Nilssen Acoustic Unity

Children of Fish

Children of Fish to międzynarodowe, polsko-norwesko-łotewskie trio, którego prądy zbiegły się w Kopenhadze, gdzie też muzycznie się połączyli. Na ich twórczość wpływ mają źródła muzyki jazzowej, improwizowanej oraz myśl przewodnia inspirowana tym, co dzieje się tu i teraz. 

Children of Fish metodą swobodnej ekspresji i wzajemnego zrozumienia prezentują w swojej muzyce dziecięcą wolność, radość oraz prostotę, operując jednocześnie instrumentalnym kunsztem oraz nieprzeciętną wirtuozerią. 

Ich muzyka określana jest mianem nordic jazz bądź “baltic jazz”, który kryje w sobie tradycje muzyki z krajów nadbałtyckich oraz skandynawskich.

Skład:

Malina Midera (PL) – syntezatory, fortepian

Petter Asbjørnsen (NO) – kontrabas, elektronika

Jēkabs Rēders (LV) – perkusja, instrumenty perkusyjne

Val Jeanty

Val Jeanty, znana również jako Val-Inc, to haitańska artystka afrofuturyzmu, perkusistka, turntablistka i profesor w Berklee College of Music. 

Jeanty jest pionierką podgatunku muzyki elektronicznej, nazwanego Afro-Electronica lub Vodou-Electro, który łączy haitańskie rytmy folkowe z cyfrowymi instrumentami poprzez synergiczne połączenie akustyki z elektroniką, łącząc tym samym archaiczne z postmodernistycznym. 

Występy Jeanty w nurcie Afro-Electronica były prezentowane w Whitney Museum, Museum of Modern Art oraz międzynarodowo na Biennale w Wenecji i w Muzeum Domu Kultur Świata w Berlinie. 

Gard Nilssen Acoustic Unity

To trio jest jedną z najbardziej ekscytujących grup, jakie słyszałem od dłuższego czasu w katalogu ECM.” -Mike Gates, (UKVibe 5/5)

Gard Nilssen Acoustic Unity to wydźwięk intrygującego, niespokojnego i pełnego pasji umysłu norweskiego perkusisty, który wraz z przyjaciółmi tworzy muzykę z całkowicie otwartymi głowami, bez ograniczeń gatunkowych! 

Założony w 2015 roku Gard Nilssen Acoustic Unity, zagrał dotychczas 250 koncertów na całym świecie, wydał cztery uznane przez krytyków albumy, a także współpracował z legendarnymi artystami jazzowymi, takimi jak Joshua Redman i Ambrose Akinmusire. Przede wszystkim Gard Nilssen Acoustic Unity zdobył reputację jednego z najlepszych livebandów na scenie jazzowej. 

W składzie zespołu pojawili się ostatnio nowi członkowie – Signe Emmeluth i Kjetil Møster, a wraz z nowym albumem planowanym na jesień 2025 roku, nadchodzi doskonała okazja, by zaprezentować świeże brzmienie i nowe kompozycje zespołu.

Skład:

Kjetil Møster – saksofony

Signe Emmeluth – saksofony

Eirik Hegdal lub André Roligheten – saksofony 

Petter Eldh – kontrabas

Gard Nilssen – perkusja

Grzegorz Tarwid Trio | otherMother | Sc’ööf

Grzegorz Tarwid Trio

„Swoiście tradycyjny, acz wcale nie zachowawczy. Tak można określić ten album. Odważny, przekorny w wielu wymiarach. A przede wszystkim rewelacyjny w muzycznej zawartości. Jednym zdaniem: niezłe kwiatki …” Krzysztof Komorek, Donos Kulturalny 

Grzegorz Tarwid zaprezentuje program ze swojego pierwszego autorskiego albumu „Flowers”, nagranego w formule tria. Utwory są inspirowane naturą, jej zmiennością i chaosem, ale też jej subtelnością i delikatnością. 

Płyta została zarejestrowana na magnetofonie szpulowym w studiu Piotra Zabrodzkiego i wydana w październiku 2023 roku nakładem prestiżowej portugalskiej wytwórni Clean Feed. 

Tarwidowi towarzyszą muzycy, z którymi współpracuje na co dzień w innych składach: kontrabasista Max Mucha i perkusista Albert Karch.

Skład:

Grzegorz Tarwid – pianino i kompozycja

Max Mucha – kontrabas

Albert Karch – perkusja i fortepian, produkcja

otherMother

Austriackie trio “otherMother” ma na celu stworzenie rytmicznej symbiozy dźwięku. Akustyczne i elektroniczne dźwięki płynnie scalają się ze sobą, tworząc perkusyjne sieci impulsów, które czerpią inspirację z eksperymentalnej i klubowej muzyki opierającej się na rytmach. 

Dzięki niekonwencjonalnej instrumentacji, rozszerzonym technikom grania i wolnemu podejściu do improwizacji, zespół eksploruje granice gatunków muzycznych, będąc wirtuozami w tłumaczeniu własnego języka dźwięku na różnorodne ustawienia sceniczne, koncertowe i konteksty stylistyczne. 

Wyobraź sobie brakujące ogniwo między swobodną improwizacją jazzową a muzyką klubową, a zrozumiesz, co sprawia, że to trio jest tak wyjątkowe.

Skład: 

Judith Schwarz

Arthur Fussy

Jul Dillier

Sc’ööf

Z piętnastu osób, z którymi rozmawiał(e)m, większość powiedziała, że wasz koncert był  ich ulubionym występem wieczoru. Co, szczerze mówiąc, zupełnie mnie zaskoczyło. Myślał(e)m, że będziecie uznani za najbardziej ekscentrycznych”. – kurator festiwalu muzycznego z Hagi

Sc’ööf to eksperymentalny zespół, który stworzył własny radykalny, język dźwięków – odświeżająco-odważny i bezpośredni. Z silnym zamiłowaniem do urzekająco dziwnych rytmów i nadmierną energią na żywo, Sc’ööf to ekscytujący worek pełen niespodzianek.