SPEKTAKL BLIŻEJ

BLIŻEJ to naładowana emocjami, prowokująca szczerością i przewrotnym humorem opowieść o złożoności relacji między kobietą a mężczyzną. W obsadzie debiutująca na naszej scenie Pola Gonciarz, Aleksandra Popławska, Mateusz Damięcki i Michał Żebrowski.

BLIŻEJ (tytuł oryginału CLOSER, 1997 r.) jest pierwszym spektaklem scenicznej trylogii SEX / PŁEĆ / GENDER na scenie Teatru 6.piętro, która będzie stawiać przed widzami takie pytania jak: Co to znaczy być Kobietą? Co to znaczy być Mężczyzną? Co znaczy dla Mężczyzny i Kobiety bycie Razem?

BLIŻEJ

Love story bez cenzury

         W jednej ze scen sztuki BLIŻEJ Dany, początkujący pisarz, rozmawia z Ann, fotografką, robiącą mu zdjęcie do jego pierwszej książki:

DANY           Nie wydaje ci się obsceniczna?

ANN              Co?

DANY           Książka.

ANN              Nie. Myślę, że… że opowiada jak jest.

DANY           „Jak jest” z czym?

ANN              Z seksem. Z miłością.

            To samo można byłoby powiedzieć o samym spektaklu BLIŻEJ. Opowiada on bez fałszywej pruderii, ale też i bez chęci epatowania, o tym, co leży u początków każdego ludzkiego życia: o miłości i seksie. Opowiada jak jest z tą miłością i seksem, i robi to bez uników, przemilczeń i upiększeń, gdyż wierzy w tajemną moc ludzkich namiętności. – mówi Eugeniusz Korin, Dyrektor Artystyczny Teatru 6.piętro i reżyser przedstawienia.

            Dwie pary – Dany i Alice oraz Larry i Ann – zabierają widza w podróż po labiryntach swoich uczuć: na naszych oczach zakochują się, kochają i odkochują, wiedzeni odwieczną i rzadko kiedy zaspokajaną potrzebą bliskości drugiego człowieka.

            Autor sztuki Patrick Marber opowiada ich historie miłosne z pasją, czasem z humorem i często z szokującą szczerością. Nie robi tego, żeby bulwersować, a raczej po to, żeby nas przekonać, że pomimo tak częstych rozczarowań, zdrad i rozstań, które przynoszą nam miłość i seks, nie powinniśmy się zniechęcać i zaprzestawać poszukiwań bycia bliżej tego drugiego…

Na scenie zobaczymy: debiutującą na naszej sceniePolę Gonciarz, Aleksandrę Popławską, Mateusza Damięckiego oraz Michała Żebrowskiego.

Reżyseria: Eugeniusz Korin
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Borkowska
Muzyka: Zespół GoGo Penguin
Tłumaczenie i opracowanie tekstu: Eugeniusz Korin

Obsada:

Ann – Aleksandra Popławska
Alice – Pola Gonciarz
Dany – Mateusz Damięcki
Larry – Michał Żebrowski

UWAGA: 18+ Spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych. Treść i forma spektaklu w sposób otwarty poruszają kwestie seksu i erotyki. Tekst sztuki zawiera słownictwo, które może być uznane za wulgarne.

SPEKTAKL MIŁOŚĆ W SAYBROOK

Joanna Liszowska, Barbara Kurdej-Szatan, Katarzyna Kwiatkowska, Mikołaj Roznerski, Marcin Perchuć, Wojciech Wysocki, Sylwester Maciejewski w prześmiewczej opowieści “Miłość w Saybrook” Woody Allena w reżyserii Eugeniusza Korina. WOODY ALLEN 
MIŁOŚĆ W SAYBROOK 
REŻYSERIA EUGENIUSZ KORIN 

MIŁOŚĆ W SAYBROOK to wyjątkowa zabawa różnymi gatunkami teatru, której głębszym celem jest opowieść o złożonej prawdzie ludzkich uczuć. Opowiadając o miłosnych problemach trzech małżeńskich par, Woody Allen z właściwą sobie błyskotliwością miesza różne konwencje, włączając komedię, absurdalną groteskę oraz kryminał, a robi to, żeby z teatralnej fikcji wydobyć trochę prawdy o naszych tęsknotach i niespełnieniach. 

Małżeństwo z siedmioletnim stażem, ona – psycholog, on – ortodonta (Katarzyna Kwiatkowska i Marcin Perchuć), świętują kolejną rocznicę ślubu w swoim uroczym domu w ładnym miasteczku Old Saybrook. Razem z nimi w przyjęciu biorą udział krewni, siostra pani psycholog – właścicielka sklepu z bielizną i jej mąż – chirurg plastyczny (Joanna Liszowska i Sylwester Maciejewski). Niespodziewane pojawienie się dawnych właścicieli domu – księgowego-poety (Mikołaj Roznerski) i jego nieśmiałej żony (Barbara Kurdej-Szatan) ujawni ukryty w tajemnym schowku porażający sekret… 

Jeśli dodamy do tego tajemniczego mężczyznę (Wojciech Wysocki) oraz serie ciętych żartów, lawinę nie zawsze grzecznych dowcipów oraz muzyczne wstawki śpiewanych hitów o miłości (na przykład „All you need is love” grupy The Beatles) – otrzymamy właśnie nasz spektakl. 

Mottem do niego może być ta wypowiedź Mistrza: 
Istnieją miliony książek (…) autorstwa najznakomitszych umysłów, z których żaden nie potrafi odpowiedzieć na wielkie życiowe pytania (…) Może rację mają poeci. Może jedyna odpowiedź to miłość. 

Obsada

Hal – Mikołaj Roznerski 
Sandy – Barbara Kurdej-Szatan 
Norman – Marcin Perchuć 
Sheila – Katarzyna Kwiatkowska 
David – Sylwester Maciejewski 
Jenny – Joanna Liszowska 
Max – Wojciech Wysocki 

Twórcy: 
Reżyseria – Eugeniusz Korin 
Scenografia – Maciej Chojnacki 
Kostiumy – Beata Harasimowicz 
Tłumaczenie i opracowanie tekstu – Eugeniusz Korin 
Opracowanie muzyczne – Tomasz Szymuś 

Czas trwania spektaklu:  90 minut bez przerwy 

NANCY VIEIRA

Marcin Kydryński prezentuje SIESTA w drodze: NANCY VIEIRA

Nancy Vieira nazywana jest najbardziej stylową kontynuatorką sztuki Cesarii Evory. Kto sięga głębiej, wie, że jej historia, pochodzenie społeczne a zwłaszcza serdeczna, otwarta osobowość różnią ją od Cesarii. Pozostaje faktem, że Nancy występuje często z zespołem legendarnej artystki i pojawiła się w wielkim koncercie jej pamięci w lizbońskim Coliseu. Albumy Lus i No Ama należą do najpiękniejszych prezentów, jakie dostaliśmy z Cabo Verde. Za płytę, Manha Florida Nancy Vieira została uhonorowana aż dwiema statuetkami na prestiżowym festiwalu muzyki luzofońskiej: Najlepszy Album Tradycyjny i Najlepsza Wokalistka. 

Kiedy przyszła na świat, rodzice Nancy działali w ruchu oporu w Gwinei Bissau, przygotowując niepodległość swoich skalistych, wietrznych wysp. Wychowała się w Praia, na wyspie Santiago. Jej bohaterski ojciec został po latach ambasadorem wolnych już Wysp Zielonego Przylądka w Portugalii i zabrał czternastoletnią córkę do Lizbony. Potem pewnie wpadali oboje co weekend do Casa da Morna na orzeźwiające rytmy funana i spotkania z przyjaciółmi. To cudowne i znamienne, jak społeczność wyspiarska znalazła dla siebie niszę w świecie fado. Charakter tej świetlanej muzyki jest tak intensywny i zaborczy, że przenika właściwie wszędzie i krzyżuje się także z angolańską sembą, z rytmami z Mozambiku, z brazylijskim pulsem. Manha Florida, album produkowany i w znacznym stopniu skomponowany przez wielkiego barda muzyki kabowerdyjskiej, Teofila Chantre’a otwiera nowy rozdział w sztuce Nancy. 

Po sześciu latach od tej premiery, Nancy wraca na trasę Siesty w Drodze z nową muzyką. 

            Album Gente (Ludzie) powstawał niespiesznie, w skupieniu. Z udziałem mistrzów z wielu muzycznych kultur: Peru, Brazylii, Gwinei Bissau, Kraju Basków, Ukrainy i, co zrozumiałe, Cabo Verde. Wreszcie z Portugalii: tęskne tropikalne fado śpiewa z Nancy fenomenalny Antonio Zambujo. 

            Słowem płyta i koncerty Gente brzmią jak ulice Lizbony. Stubarwnie, wielokulturowo. Jak zawsze w muzyce Nancy dominują zmysłowość, światło, radość i melodie, od których trudno się uwolnić.

            Siesta z muzyką kabowerdeńską najwyższej próby dotrze tej jesieni do każdego nieomal zakątka naszego kraju. 

Cieszymy się na te spotkania. Do zobaczenia „w drodze”!

– Marcin Kydryński

MUZYKA:

SIESTA w drodze

Założeniem SIESTY w drodze jest prezentacja na żywo artystów znanych z niedzielnych audycji Pora Siesty Marcina Kydryńskiego oraz z bestsellerowych kompilacji Siesta (wydano już XV edycji). Prowadzącym oraz dyrektorem artystycznym SIESTY w drodze jest Marcin Kydryński, radiowiec, autor i kompozytor tekstów, producent płyt i fotograf oraz współorganizator Siesta Festival w Gdańsku. 

SIESTA w drodze gościła światowej sławy gwiazdy, takie jak: Pat Metheny, Bobby McFerrin & Chick Corea czy Dianne Reeves. W projekcie pojawili się także: Richard Bona, Ana Moura, Camane, Tito Paris, Sara Tavares, Lura, Mayra Andrade, Tcheka, Elida Almeida, Yami, Nancy Vieira, Lucibela, Marcio Farco czy Dino Di Santiago. 

W Sieście przenikanie się kultur; zacieranie granic przy jednoczesnym szacunku dla tradycji regionów; pojednanie ponad historycznymi podziałami, to obok samej materii muzyki najcenniejsze wartości.

LADY PANK

Ulicą ciągle biega młodzież, w powietrzu dziwnie pachnie punkiem…Ohyda! A jak się wyda to… będziemy pisać do MO!
Kto z pokolenia lat 80 i 90 nie pamięta słów kultowej ladypankowej Ohydy z ich drugiego, owianego wówczas aurą obyczajowego skandalu, ale i jednego z najważniejszych albumów tamtej epoki? I właściwie dlaczego nazwali go „Ohyda”?

Ohyda, czyli to, co jest ohydne, wstrętne, brzydkie, a także czyn, który budzi odrazę. Zapis „ohyda” został uwarunkowany historycznie. Już w XVI wieku nasi przodkowie mówili „ohida” na coś wstrętnego, zanieczyszonego lub upapranego.

A jak prezentuje się Ohyda w XXI wieku? Sprawdźcie… na jesiennych koncertach legendarnego Lady Pank!

Lady Pank to legendarny polski zespół rockowy założony w 1981 roku przez jana borysewicza, jednego z najbardziej cenionych polskich kompozytorów i gitarzystów. Wraz z wokalistą januszem panasewiczem stanowią trzon grupy, która już od 40 lat króluje na polskiej scenie muzycznej.

Przeboje: „Mniej niż zero”, „Kryzysowa narzeczona”, „Tańcz głupia, tańcz”, „Mała lady punk”, „Zamki na piasku”, „Zawsze tam, gdzie ty”, „Sztuka latania”, „Fabryka małp”, „Wciąż bardziej obcy”, „Vademecum skauta”, „Zostawcie titanica”, „Marchewkowe pole”, „Tacy sami”, „Na co komu dziś”, „7-me niebo nienawiści”, „Młode orły”, „Strach się bać” czy „Stacja warszawa” na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej i wychowały już kilka pokoleń słuchaczy.

Podczas 40-letniej działalności zespół wydał ponad 20 płyt, które pobiły wszelkie rekordy popularności czyniąc lady pank jedną z największych legend polskiego rocka. 

HAPPYSAD

Dziewiąta płyta zespołu i kolejna trasa Happysad.

Happysad rusza w trasę promującą płytę Pierwsza Prosta i zawita z koncertami do osiemnastu klubów w całej Polsce. Na każdym z nich usłyszycie zarówno nowe utwory zespołu, starsze klasyki, jak i te, które zespół postanowił grać tylko na koncertach klubowych.

Zespół przygotował także zaskakującego gościa, bo roli rozgrzewacza na trasie podjął się tej jesieni Maciej Ramisz, na co dzień członek grupy Happysad. On także promował będzie swoją najświeższą twórczość.

Lepiej późno niż w ogóle… Ramisz debiutuje!

Po dziesięciu latach aktywnego nagrywania płyt i grania koncertów z zespołem Happysad, Ramisz w końcu debiutuje solowym materiałem. Lepiej późno niż w ogóle to album pełen melancholii i przebojowych gitar, na którym powiew wiosennej energii przeplata się z jesienną nostalgią. Ramisz dał się poznać jako specjalista od chwytliwych, zapadających w pamięci refrenów, czego dowodem są jego dotychczasowe single: Mars, Czasy wietrzne czy Lepszy czas. Artysta równie świetnie odnajduje się w tworzeniu budujących napięcie, alternatywnych kompozycji, o zdecydowanie mniej piosenkowej, choć przewrotnie znacznie bardziej angażującej formie.

Lepiej późno niż w ogóle to zbiór utworów pełnych zaskakujących refleksji, które w całości stanowią emocjonalną przeprawę przez zakamarki własnej duszy i zderzenia z poczuciem niedopasowania do otaczającej nas rzeczywistości. To bezpośrednia podróż w życiowe i miłosne rozterki Ramisza.

Ramisz — wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista, dumny ze swojego pochodzenia Pabianiczanin. Od dziesięciu lat podbija największe sceny muzyczne w Polsce u boku jednego z najbardziej popularnych zespołów rockowych w tym kraju. Równolegle wrzuca do szuflady potencjalne przeboje, które postanowił wystawić na światło dzienne dopiero, mając przed sobą wizję przekroczenia progu trzeciej dekady życia.

Solowa twórczość Ramisza oscyluje wokół szeroko pojętej alternatywy, w ramach której niestraszne mu są 7-minutowe partie gitar, syntezatorowe romanse czy chwytliwe, piosenkowe formy. Wszechstronność artysty dopełniają emocjonalne, szczere i refleksyjne teksty, rezonujące z czasami, w których żyjemy. W tym kontekście szczególnie bliski jest mu wątek relacji międzyludzkich, podróży w głąb zakamarków własnej emocjonalności oraz kwestia niedopasowania do otaczającej nas rzeczywistości.

Soundedit ’24 – Nouvelle Vague, Smolik//Kev Fox, „Band On The Run – Live”, Woods Of Birnam

W sobotnią noc w czasie Soundedit cofamy zegarki o godzinę!
Co zrobić z tą dodatkową godziną?
My, wspólnie z Festiwalem Kamera Akcja wydłużamy program koncertu o jednego artystę.

A jest nim znakomity aktor Christian Friedel, znany m.in. z serialu Babylon Berlin i filmu Strefa interesów.
Podczas Festiwalu Soundedit wystąpi z własnym zespołem Woods Of Birnam i zaprezentuje program przygotowany wspólnie z reżyserem teatralnym Robertem Wilsonem, nawiązujący do postaci Doriana Graya, stworzonej przez Oscara Wilde’a.
To najlepszy sposób, na dodatkową godzinę życia 🙂

Soundedit ’24 – Nouvelle Vague, Smolik//Kev Fox oraz „Band On The Run – Live”
Właśnie tak przedstawia się sobotni, koncertowy skład 16. już edycji Festiwalu Soundedit. 26 października w łódzkim Klubie Wytwórnia wystąpią: niezwykle wyrafinowany Nouvelle Vague, hipnotyzujący melancholią duet Smolik//Kev Fox oraz projekt specjalny – „Band On The Run – Live”
Grupa Nouvelle Vague założona została w 2003 r. przez Marca Collina i nieżyjącego już Oliviera Libaux. Nazwę francuskiej grupy można przetłumaczyć jako „nowa fala” i jest to klucz do zrozumienia jej twórczości. Artyści skupili się na coverach utworów punk rocka, post punka i nowej fali właśnie, w aranżacjach sięgają po stylistykę bossa novy. Joy Division, Depeche Mode, The Clash, XTC, Modern English, Killing Joke, Tuxedomoon, The Cure, The Undertones, Buzzcocks, New Order, Duran Duran, Echo & The Bunnymen, Yazoo, Blondie… Nowe wersje piosenek tych i wielu, wielu innych wykonawców znajdują się na płytach Nouvelle Vague. Albumy grupy zyskują przychylne recenzje i zdobywają coraz większą popularność. Artystyczny pomysł na połączenie pozornie odrębnych muzycznych światów okazał się nośny i atrakcyjny. Wyrafinowana koncepcja jest tak dobra, że w wywiadach Marc Collin mówi: „nigdy nie sądziłem, że po dwudziestu latach publiczność nadal będzie kupować płyty i przychodzić na koncerty Nouvelle Vague”. Łódzki występ będzie jedynym w tym roku w Polsce koncertem, promującym wydany w lutym br. nowy album „Should I Stay Or Should I Go?”.
Smolik//Kev Fox – debiutancki album „Smolik//Kev Fox” był jednym z najlepiej ocenianych albumów 2015 r. Artyści za tę płytę odebrali „Fryderyka” w kategorii „elektronika i alternatywa”. Od czerwca 2017 r. album ten ma status platynowej płyty. W wersji koncertowej te misternie skonstruowane, pełne melancholii melodie Smolika i niepowtarzalny, hipnotyzujący, silny wokal Keva nabierają kompletnie nowej energii.
W 2018 r. ukazała się EP’ka pt.: „Queen Of Hearts”, której sesja nagraniowa miała miejsce w legendarnym Real World Studios w Wielkiej Brytanii. Właścicielem kompleksu nagraniowego jest Peter Gabriel. Premiera koncertowa wydawnictwa miała miejsce w ramach Live Sesji w YouTube Space w Berlinie. Jesienią odbędzie się druga część trasy koncertowej promującej ostatni album duetu -„Belly Of The Whale”

Z okazji „okrągłej” 51. rocznicy wydania kultowej płyty „Band On The Run” grupy The Wings, której założycielem i liderem był Paul McCartney, powstał wyjątkowy projekt „Band On The Run – Live”. Na specjalnym koncercie wystąpi zespół pod dyrekcją Marcina Borsa wraz z gośćmi: Gabą Kulką, Agatą Karczewską, Tomaszem Makowieckim, Łukaszem Lachem, Kev Foxem i Maciejem Werkiem.

PEOPLE IN TUNE – AFRICAN VIBES: MOKOOMBA | THE AFRONAUTS

People in Tune African Vibes by ET PROMO

People in Tune to nowy, łódzki festiwal muzyczny, którego celem jest propagowanie wartości kulturowych i artystycznych. To podróż przez różne odmienne gatunki i formy muzyczne, integrująca osoby z różnych środowisk i pokoleń wokół muzyki z różnych stron świata. W tym roku będzie miała miejsce 2. edycja festiwalu.

Tegoroczny festiwal People in Tune odbędzie się pod hasłem „African Vibes”. Motyw przewodni to kontynent afrykański. Koncertom muzyki z tamtych stron świata będą towarzyszyły warsztaty bębniarskie, spotkania z podróżnikami, projekcje filmowe czy degustacje kuchni afrykańskiej.

Sponsorem tytularnym została firma ET PROMO.
ET Promo to lider w dziedzinie pakowania kontraktowego produktów spożywczych i przemysłowych. Firma wyróżnia się innowacyjnymi rozwiązaniami w tworzeniu ekologicznych opakowań jednostkowych oraz nowoczesnym i zróżnicowanym parkiem maszynowym dla lepszej oferty usług. Wszystkie działania ET Promo realizuje z myślą o ochronie środowiska, wykorzystując zrównoważone źródła odnawialne, wspierając nowoczesne praktyki ekologiczne. ET angażuje się w finansowanie innowacyjnych projektów dla młodych przedsiębiorców, zwiększa tworzenie nowych miejsc pracy w Polsce, stale wspiera i rozwija gospodarkę swojego miasta. ET Promo The Co–Packing Company. Napędzamy do działań na rzecz lepszego jutra.


Koncerty

17:00 Support: The Afronauts

The Afronauts to projekt zrodzony z miłości do muzyki afrobeatowej, amalgamacji afrykańskich rytmów z jazzem i funkiem, której pomysłodawcą był legendarny nigeryjski muzyk Fela Anikulapo Kuti. The Afronauts od początku stawiają na kompozycje autorskie, które afrobeat łączą choćby z muzyką marokańską czy południowoafrykańską. Misją zespołu jest szerzenie afrobeatowej energii oraz wciąganie do zabawy i interakcji ludzi, niezależnie od ich pochodzenia, płci, czy koloru skóry.

19:00 Gwiazda wieczoru: Mokoomba

Grupa Mokoomba, pochodząca z Zimbabwe, jest uważana za jeden z najważniejszych młodych zespołów na kontynencie afrykańskim. Artyści z powodzeniem koncertowali w ponad czterdziestu krajach na całym świecie – od Europy przez Australię, po Amerykę. Jej sukces wyrasta z umiejętnego łączenia własnej tradycji Tonga z muzyką panafrykańską, z elementami rapu, ska, brzmień afro-kubańskich czy soukous – nazywanej afrykańską rumbą. To zespół, który został okrzyknięty jednym z najbardziej ekscytujących zespołów Afryki w XXI wieku!


Projekcje filmowe
/ WSTĘP WOLNY

15:00 – 16:30
Projekcja filmu “Opowieść Griota” i spotkanie z autorem

Opowieść Griota to dokument muzyczny zbudowany wokół monologu afrykańskiego bębniarza, Adama Drame. Prosta, oszczędna, ale jednocześnie precyzyjna i wiarygodna narracja odbywa się w ojczystym języku artysty – dioula. Film jest dokumentem reporterskim, który próbuje zanotować kamerą chwile z życia bohatera w sposób dyskretny i wiarygodny. Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem, scenarzystą i producentem tego dokumentu – Adamem Różańskim.

16:30 – 17:30
Projekcja filmu „La Petite vendeuse de soleil”

Spotkania z podróżnikami / WSTĘP WOLNY

12:00 – 13:30
Beata Lewandowska-Kaftan

Beata Lewandowska-Kaftan – z wykształcenia geograf, z zawodu wydawca, z zamiłowania kobieta w podróży. Przez ponad 30 lat pracowała dla wydawnictw polskich i zagranicznych m.in. National Geographic. Ponad 20 lat temu zakochała się w Afryce od pierwszego wejrzenia i wciąż do niej wraca – odwiedza nowe regiony, wraca do miejsc ulubionych i do przyjaciół. Podróżowała po Kenii, Tanzanii i Zanzibarze, Ugandzie, Etiopii, Namibii, Botswanie, Zimbabwe, Mali, Burkina Faso, RPA. Autorka książek “Afryka jest kobietą”, “Zanzibar – wyspa skarbów”, “Opowieści ze świata Suahili”, “Dotyk Afryki”.

13:45 – 14:45
Kapitan i Admirał: Przygoda i Przypał

Przygoda, Przypał, Pasja, Podróż – to słowa, którymi „Kapitan” Szymon Przebinda i „Admirał” Eryk Krysowski opisują każdą swoją nietypową wyprawę. Do Afryki Zachodniej wybrali się starym Volkswagenem Passatem. Podczas wykładu pt. „Uwięzieni na rzece Senegal” podróżnicy z właściwą sobie lekkością i humorem opowiedzą o przygodach i przeciwnościach, na które napotkali, a także o niezwykłej przyrodzie i poznanych w drodze ludziach.

Warsztaty 10:00 – 16:00
bilety dostępne tutaj: https://bit.ly/PeopleInTune_warsztaty
UWAGA! Ilość miejsc na warsztaty jest ograniczona.

Autorskie warsztaty prowadzone przez czołowego specjalistę w kraju, założyciela pierwszej w Polsce profesjonalnej szkoły bębniarskiej „City Bum Bum”, Wojtka Pęczka!

10:00 – 11:00 Baby Bum Bum (od 3 do 10 lat)
Baby Bum Bum to zajęcia muzyczno-rytmiczno-edukacyjne, na których staramy się zaszczepić w dzieciach miłość do aktywnego udziału we wspólnym wykonywaniu muzyki. Nie jest to typowa nauka gry na bębnach czy śpiewu – raczej wspólne przeżywanie radości z przebywania ze sobą i tworzenia muzyki. Poprzez zabawę uczymy afrykańskich rytmów i piosenek oraz opowiadamy o życiu w Afryce. Zajęcia pomagają budować pozytywne relacje między dzieckiem a rodzicem, rozwijać umiejętności współpracy w grupie, uczą rozpoznawać emocje, budować pozytywny obraz siebie, a przede wszystkim pozwalają pokochać muzykę i odnaleźć radość w tańcu, śpiewie i rytmie.

11:00 – 12:30 Warsztaty plastyczne (dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych)
Autorska propozycja warsztatów rękodzielniczych, w których mogą wziąć udział zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Wykorzystując materiały ekologiczne, takie jak m.in. paper marche czy rafia, uczestnicy zajęć tworzyć będą maski inspirowane tradycją Afryki Zachodniej. Praktyczny aspekt rękodzielniczy warsztatów łączy się z warstwą werbalną, czyli z historiami o znaczeniu, pochodzeniu i wykorzystaniu rytualnym afrykańskich masek. Zapewniamy proste, ekologiczne materiały dla uczestników zajęć.

12:30 – 14:00 Warsztaty bębniarskie dla młodzieży i dorosłych (od 12 lat)
Zajęcia są pełnym energii, radości i pasji wprowadzeniem w świat zachodnioafrykańskiej muzyki perkusyjnej, która jest przyjazna i dostępna każdemu człowiekowi bez względu na umiejętności muzyczne czy wiek – w trakcie sesji odbywamy niezwykły proces grupowy, który pokazuje, że niemożliwe jest możliwe: grupa ludzi nie mających wcześniej bliższego kontaktu z muzyką zaczyna wykonywać i prezentować tradycyjny rytm z Afryki Zachodniej – każdy odkrywa w sobie naturalne poczucie rytmu i talent, o jaki być może wcześniej nie podejrzewał siebie. Zapewniamy tradycyjne bębny z Afryki Zachodniej: djembe i basowe dunduny. Opowiadamy o kulturze, z jakiej się wywodzą, a którą znamy z podróży i bezpośredniego z nią kontaktu. Grupa poznaje technikę gry na djembe, uczy się języka bębnów i każdy staje się „djembefola” – tym, kto sprawia, ze bęben djembe zaczyna mówić. Uczestnicy zajęć poznają akompaniamenty afrykańskich rytmów, uczą się relacji między instrumentami akompaniującymi, basowymi i solowymi. Wprowadzamy tradycyjną aranżację rytmów; grupa dzieli się na kilka mniejszych zespołów, które przez powtarzanie różnych akompaniamentów scalają się w jeden organizm.

14:30 – 16:00 Warsztaty tańca afro (dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych)
Taniec afrykański jest niezwykle energiczną i żywiołową formą ekspresji, wyraża radość życia i afirmację świata. Wyzwala w nas radość, spontaniczność, pozwala odprężyć się i wyrazić siebie. Dzięki niemu zbliżamy się do naszej prawdziwej natury, do naturalnej potrzeby KONTAKTU z ZIEMIĄ. Taniec w rytm bębnów jest naturalnym odruchem. Muzyk i tancerz stanowią nierozerwalną część, uzupełniają się i wypełniają nawzajem. Ich „rozmowa” wyrażona przez taniec i muzykę jest najpiękniejszą rozmową bez słów. Zajęcia odbywają się przy żywej muzyce wykonywanej na bębnach djembe i dundun przez muzyków. Tradycyjne afrykańskie rytmy mają bowiem swoje znaczenie kulturowe, a każdy ma rytm ma przyporządkowany sobie charakterystyczny taniec. Oznacza to, że kroki taneczne są idealnie zsynchronizowane z muzyką, a siła bębnów daje tancerzom energię i inspirację.

Stoiska targowe / WSTĘP WOLNY

Więcej informacji wkrótce.

PEOPLE IN TUNE – AFRICAN VIBES: WARSZTATY

People in Tune to nowy, łódzki festiwal muzyczny, którego celem jest propagowanie wartości kulturowych i artystycznych. To podróż przez różne odmienne gatunki i formy muzyczne, integrująca osoby z różnych środowisk i pokoleń wokół muzyki z różnych stron świata. W tym roku będzie miała miejsce 2. edycja festiwalu.

Tegoroczny festiwal People in Tune odbędzie się pod hasłem „African Vibes”. Motyw przewodni to kontynent afrykański.

Warsztaty
Autorskie warsztaty prowadzone przez czołowego specjalistę w kraju, założyciela pierwszej w Polsce profesjonalnej szkoły bębniarskiej „City Bum Bum”, Wojtka Pęczka!

10:00 – 11:00 Baby Bum Bum (od 3 do 10 lat)
Baby Bum Bum to zajęcia muzyczno-rytmiczno-edukacyjne, na których staramy się zaszczepić w dzieciach miłość do aktywnego udziału we wspólnym wykonywaniu muzyki. Nie jest to typowa nauka gry na bębnach czy śpiewu – raczej wspólne przeżywanie radości z przebywania ze sobą i tworzenia muzyki. Poprzez zabawę uczymy afrykańskich rytmów i piosenek oraz opowiadamy o życiu w Afryce. Zajęcia pomagają budować pozytywne relacje między dzieckiem a rodzicem, rozwijać umiejętności współpracy w grupie, uczą rozpoznawać emocje, budować pozytywny obraz siebie, a przede wszystkim pozwalają pokochać muzykę i odnaleźć radość w tańcu, śpiewie i rytmie.

11:00 – 12:30 Warsztaty plastyczne (dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych)
Autorska propozycja warsztatów rękodzielniczych, w których mogą wziąć udział zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Wykorzystując materiały ekologiczne, takie jak m.in. paper marche czy rafia, uczestnicy zajęć tworzyć będą maski inspirowane tradycją Afryki Zachodniej. Praktyczny aspekt rękodzielniczy warsztatów łączy się z warstwą werbalną, czyli z historiami o znaczeniu, pochodzeniu i wykorzystaniu rytualnym afrykańskich masek. Zapewniamy proste, ekologiczne materiały dla uczestników zajęć.

12:30 – 14:00 Warsztaty bębniarskie dla młodzieży i dorosłych (od 12 lat)
Zajęcia są pełnym energii, radości i pasji wprowadzeniem w świat zachodnioafrykańskiej muzyki perkusyjnej, która jest przyjazna i dostępna każdemu człowiekowi bez względu na umiejętności muzyczne czy wiek – w trakcie sesji odbywamy niezwykły proces grupowy, który pokazuje, że niemożliwe jest możliwe: grupa ludzi nie mających wcześniej bliższego kontaktu z muzyką zaczyna wykonywać i prezentować tradycyjny rytm z Afryki Zachodniej – każdy odkrywa w sobie naturalne poczucie rytmu i talent, o jaki być może wcześniej nie podejrzewał siebie. Zapewniamy tradycyjne bębny z Afryki Zachodniej: djembe i basowe dunduny. Opowiadamy o kulturze, z jakiej się wywodzą, a którą znamy z podróży i bezpośredniego z nią kontaktu. Grupa poznaje technikę gry na djembe, uczy się języka bębnów i każdy staje się „djembefola” – tym, kto sprawia, ze bęben djembe zaczyna mówić. Uczestnicy zajęć poznają akompaniamenty afrykańskich rytmów, uczą się relacji między instrumentami akompaniującymi, basowymi i solowymi. Wprowadzamy tradycyjną aranżację rytmów; grupa dzieli się na kilka mniejszych zespołów, które przez powtarzanie różnych akompaniamentów scalają się w jeden organizm.

14:30 – 16:00 Warsztaty tańca afro (dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych)
Taniec afrykański jest niezwykle energiczną i żywiołową formą ekspresji, wyraża radość życia i afirmację świata. Wyzwala w nas radość, spontaniczność, pozwala odprężyć się i wyrazić siebie. Dzięki niemu zbliżamy się do naszej prawdziwej natury, do naturalnej potrzeby KONTAKTU z ZIEMIĄ. Taniec w rytm bębnów jest naturalnym odruchem. Muzyk i tancerz stanowią nierozerwalną część, uzupełniają się i wypełniają nawzajem. Ich „rozmowa” wyrażona przez taniec i muzykę jest najpiękniejszą rozmową bez słów. Zajęcia odbywają się przy żywej muzyce wykonywanej na bębnach djembe i dundun przez muzyków. Tradycyjne afrykańskie rytmy mają bowiem swoje znaczenie kulturowe, a każdy ma rytm ma przyporządkowany sobie charakterystyczny taniec. Oznacza to, że kroki taneczne są idealnie zsynchronizowane z muzyką, a siła bębnów daje tancerzom energię i inspirację.


SOUNDEDIT 2024: NIEMEN ZNANY I MNIEJ ZNANY

Soundedit’24 – „Niemen znany i mniej znany” (Natalia Niemen, Wojciech Waglewski, Krzysztof Zalewski), Matylda/Łukasiewicz

Soundedit ’24 – Hołd dla Niemena i duet Matylda/Łukasiewicz „Niemen znany i mniej znany” – to projekt zainicjowany przez córkę Czesława Niemena, Natalię. Artystka pragnie przybliżyć szerszej publiczności twórczość swojego taty, tę mniej znaną, mniej rozpowszechnioną. Festiwalowy piątek (25 października) będzie bogaty w wydarzenia związane z Niemenem, niewątpliwie jednym z najwybitniejszych i najważniejszych polskich artystów. Tego dnia również na scenie klubu Wytwórnia wystąpi niezwykle ostatnio popularny duet – Matylda/Łukasiewicz.

Koncert poświęcony Niemenowi wypełnią utwory, które powstawały na przestrzeni lat i znalazły się na takich albumach jak: „Terra Deflorata”  czy „Spodchmurykapelusza”. To również prawdopodobnie pierwsza próba przełożenia tych wybitnych kompozycji i aranżacji na język zespołu instrumentalistów, który utworzyła Natalia. Od lat 80-tych Czesław Niemen był bowiem samowystarczalnym multiinstrumentalistą, a do tworzenia i wykonywania swojej muzyki zatrudnił, jak sam ją nazwał – robotestrę, czyli zaawansowaną, cyfrowo-analogową „machinerię” instrumentów. Podczas koncertu nie zabraknie też kilku największych „hitów” Czesława Niemena: „Jednego serca”, „Dziwny jest ten świat” czy „Płonąca stodoła”. Natalia Niemen na występ podczas Soundedit zaprosiła Krzysztofa Zalewskiego i Wojciecha Waglewskiego. Przed koncertem Piotr Metz poprowadzi rozmowę, dotyczącą życia i twórczości Niemena. Do Natalii, Krzysztofa i Wojciecha dołączy Małgorzata Niemen. Czesław Niemen zostanie również (pośmiertnie) uhonorowany nagrodą Festiwalu Soundedit -„Człowieka ze Złotym Uchem” w uznaniu za „pionierskie dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej.

Tegorocznej edycji Festiwalu towarzyszyć będzie również wystawa zdjęć autorstwa Małgorzaty Niemen. W 2022 Matylda Damięcka i Radek Łukasiewicz zmierzyli się z tematem przemijania, śmierci i żałoby na płycie Polskich Znaków. Matylda użyczyła swoich umiejętności wizualnych (wideoklipy) oraz wokalnych. Radek jest znany z zespołów Pustki czy Bisz/Radex, ale także z pisania dla innych m.in.: Brodki, Artura Rojka, Piotra Zioły. Teraz kontynuują współpracę, mają gotowy album i wystąpią na Soundedit. “Razem zastanawiamy się, jak żyje się kobiecie i mężczyźnie we współczesnym świecie, pełnym oczekiwań i społecznej presji. Zwykłe życie, niezwykła forma” – mówią o swojej współpracy.

Projekt „Niemen znany i mniej znany” oraz duet Matylda/Łukasiewicz pojawią się na scenie Klubu Wytwórnia (Łódź, ul. Łąkowa 29) 25 października (piątek) podczas 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit.